05.12.2023

Privátky jako trend i příležitost pro retailový trh

Novinka POPAI CE

Privátky jako trend i příležitost pro retailový trh

Další z řady seminářů, uspořádaných asociací POPAI CE, ukázal, že privátní značky jsou aktuálně pro spotřebitele obrovským trendem. Nicméně představují obrovskou příležitost pro celý retailový trh. Zejména v době, kdy s ním otřásl nejprve covid, poté válka na Ukrajině, inflace...

Za popularitou privátních značek dnes stojí nejen jejich příznivá cena, ale zejména to, že mnohé z nich ztratily neblahý punc z minulosti, kdy je spotřebitelé považovali za nejlevnější variantu produktu, čemuž v té době odpovídala i jejich kvalita. Dnešní situace je naštěstí diametrálně odlišná.

Důvodem nákupu už není jen cena

„Přestože tržby za výrobky v maloobchodě v poslední době rostou, objem prodejů klesá. Je to jistá daň za inflaci, a proto dostávají větší prostor privátní výrobky. Jejich hlavním tahounem jsou zejména mléčné a papírové produkty. Rostou však všechny privátní značky napříč kategoriemi,“ popisuje situaci Soňa Fialová, CZ & SK CI vendor manager customized intelligence společnosti NIQ. Z různých průzkumů této společnosti vyplývá, že pro až 47 % spotřebitelů jsou v současné době privátní značky dobrým řešením. Pro 45 % jsou dokonce ekvivalentem tradičních značek a 39 % spotřebitelů deklaruje, že je považuje za zajímavé, a proto jsou ochotni do nich investovat. Z průzkumů dále vyplývá, že 65 % dotázaných dává privátním značkám přednost, protože jsou levnější, nicméně patrně nejzajímavějším číslem je to, které udává podíl spokojených spotřebitelů - 47 % dotázaných uvádí, že s nimi má dobrou zkušenost.

 

Která část obalu komunikuje?

Typy obalů produktů jsou dnes kvůli standardizaci velice podobné, a proto rozlišovací roli přebírá jejich potisk. Na to, co je pro značky, včetně těch privátních, důležité mít na obalech, zaměřil prezentaci jednatel společnosti Thimm pack’n’display Martin Hejl. Jak připomněl, kromě ochrany zboží je základním principem obalu také možnost zboží na regálu jednoduše rozeznat. Zásadní je dnes proto potisk na čele, protože ostatní části krabice obvykle stejně nejsou vidět. Díky eliminaci potisku na ostatních částech krabice je navíc možné šetřit náklady na barvu i následné lakování a v neposlední řadě přispět ke snížení uhlíkové stopy.

Lékárnám pomáhá doporučení

Zajímavou pozici mají privátní značky v lékárnách, které představují jiný typ prodeje než v klasickém retailu. Do lékárny chodí zákazníci také kvůli konzultaci svého problému s lékárníkem, který jim tak může privátní značku doporučit a přesvědčit je, že množství účinné látky je stejné jako u tradičních značek. „Když jsme zaváděli naši privátní značku na trh, rozhodli jsme se ji přiznat, protože si za její kvalitou stojíme. Dnes máme v portfoliu naší privátní značky více než čtyři sta cenově dostupných výrobků,“ popisuje David Čechlovský, group sales manager společnosti Česká lékárna holding, která provozuje lékárny Dr. Max. Jak dále dodává, pracovat s privátní značkou přímo v lékárně je díky možnosti doporučení mnohem jednodušší než v e-shopu, který firma také provozuje.

 

Pravidla pro e-shop jsou přísnější

Na kvalitu privátních značek se rozhodl zaměřit i on-line prodejce Rohlík.cz. Ten k budování privátních značek přistoupil už před více než třemi lety s tím, že více než polovina jeho privátních značek vzniká v prémiovém segmentu. Jak Petr Chvojka, Group Head of Private Label, Rohlík Group, potvrdil, při on-line prodeji je mnohem více než v klasických kamenných obchodech nutné pracovat s designem, protože pokud zákazník velmi rychle nenajde to, co hledá, odejde jinam. Což mimochodem platí nejen o obalu produktu, ale také o stavbě internetových stránek. Zatímco v klasickém obchodě si rozmyslí, zda obětuje dvacet minut do přesunu k jinému retailerovi, v e-shopu mu na rozhodnutí odejít stačí pouhé tři vteřiny.

 

Cena už není hlavní

Posun ve vnímání kvality privátních značek potvrdila Andrea Vozníková, Consultant for strategy and innovations ve společnosti Pinko a zároveň Prezidentka POPAI CE, Research Director InsightLab. Kromě toho, že se zhostila role moderátorky semináře, představila účastníkům firmu Pinko, která je výrobcem zmrzlin a s výrobou privátních značek má již dlouholeté zkušenosti jak pro lokální prodejce, tak pro významné nadnárodní řetězce. Podle jejích slov dnes není hlavním požadavkem na výrobu zmrzlin cena, ale jejich chuť. „Kvalita je pro nás na prvním místě,“ konstatuje Andrea Vozníková. Na míru zákazníka se však upravuje vše ostatní, tedy to, za půjde o zmrzlinu na dřívku, ve vaničce nebo jakou bude mít gramáž či design obalu.


Potenciál růstu je obrovský

Z diskuzního panelu, který proběhl v druhé části semináře, vyplynuly následující poznatky: evropský průměr podílu privátních značek dnes činí 34 %, což znamená, že potenciál jejich růstu v České republice je stále obrovský, a to nejen z pohledu prodejů, ale také z pohledu promocí a komunikace. V oblasti potravin již o nich zákazníci poměrně dobré povědomí mají, vyšší míra povědomí ale zatím chybí u nepotravinářských produktů. Díky inflaci, respektive finančním možnostem spotřebitelů, o ně poroste zájem. Čím dál víc po nich bude sahat především mladší generace, která se za jejich nákup už nestydí.

 

Pavel Neumann

Doporučené aktuality

Kalendář akcí

Vyskytla se chyba v aplikaci. Obnovit stránku 🗙